DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CIMBIZ
CIMBIZ
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:10

Amelebirliği’nde yeni dönem

Bir kez daha tekrar edelim…

Zonguldak “ilk”lerin şehridir.

Cumhuriyetimizin ilk ili…

İlk üniversite ( Yüksek Maden Mektebi )…

İlk demir-çelik fabrikası ( KARDEMİR )…

İlk özel banka ( EFES BANK )…

İlk sosyal yardım kuruluşu ( AMELEBİRLİĞİ )…

***

Amelebirliği, Milli Mücadele yıllarında, TBMM Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 1921 yılında yürürlüğe giren bir yasaya istinaden 1923 yılında kuruluşu onaylanarak hizmete açıldı.

Cumhuriyetimizle yaşıt bir kuruluş…

Tüm dünya ülkelerinde işçilerin hak-hukuk ve sosyal haklarının pek fazla önemsenmediği o yıllarda Atatürk’ün öngörüsü ile kurulan dünyaya örnek olacak bir işçi kuruluşu…

Amelebirliği o yıllarda sadece bir sosyal yardım kuruluşu değil, aynı zamanda emek bütünlüğünün de simgesi olmuştur.

Sendikaların olmadığı. ya da “etkin” olmadığı bir dönemde emeğe ve emekçiye sahip çıkıp güç katan, onları aynı çatı altında buluşturan bir özelliğe de sahipti.

Sadece bununla da sınırlı değildi…

Amelebirliği aynı zamanda “yatırımcı” bir kuruluş olarak düşünülmüştü, bu nedenle tüzüğüne mali olanaklarının önemli bir bölümünü yatırıma ayırması yönünde madde konulmuştu.

O maddeye istinaden Amelebirliği Hastanesi ve birçok sağlık merkezi Amelebirliği tarafından finanse edilerek maden işçilerinin hizmetine açılmıştı.

***

Ne var ki, özellikle son 25-30 yıl içinde Amelebirliği’nin tüzüğün bu maddesinden hızla uzaklaşıp, sadece üyelerine ikraz dağıtıp, işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan yönetim kurulu üyelerine maaş ödemekten ibaret bir kurum haline gelmesi, ilimiz için çok önemli ve değerli bir kuruluş olan Amelebirliği’ni vasat bir kurum haline dönüştürmüştür.

Çok yüksek rakamlarla ifade edilen mali olanaklarını bankalarda stoklayıp faize yatıran, bu şekilde ekonomiye hiçbir katkısı olmadan atıl durumda bırakan, tüzüğün , yatırımlarla ilgili maddesini yok sayan, üyelerine ikraz dağıtıp, yönetim kurulu üyelerine maaş ödemekle yetinen vasat bir kuruluş…

Yat gölgede…

Maaş Amelebirliği’nde…

***

Bilindiği gibi uzun bir “vekalet” döneminin ardından Amelebirliği Başkanlığına, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şenol Yücel atandı.

Şenol Yücel’in bu göreve atanması kamuoyunda olumlu, madencilik çevrelerinde “ihtiyatla” karşılandı.

Bunun nedeni, Yücel’in “mesleğin içinden” gelmeyişi…

Yani, maden işçisi değil, maden mühendesi değil, kurum içinden gelmemiş, hiç kömür tozu yutmamış, masa başında yöneticilik yapmış bir isim…

Peki, bu durum “zafiyet” oluşturur mu?..

Kimine göre evet, kimine göre hayır…

Neyin ne olduğunu zaman gösterecek.

 

***

Amelebirliği Başkanı Şenol Yücel “yöneticilik” tecrübesi olan bir isim…

Dolayısı ile kurumun “rutin” işlerinde aksama olmaz.

Ancak, Sayın Yücel, Zonguldak’a bir “iyilik” yapmak istiyorsa eğer, temsil ettiği kurumu tez zamanda aslına rucu ettirmek durumundadır.

Amelebirliği Tüzüğü’nün öngördüğü ölçüde yatırımlar kağıt üzerinde kalmayıp birer birer gerçekleşirse eğer, bu kurumun Zonguldak ve maden işçileri için ne kadar önemli ve değerli olduğu da yeniden anlaşılmış olacaktır.

Aksi halde Ahmet’in gidip, Mehmet’in gelmesi ile değişen birşey olmayacak.

Yat gölgede…

Maaş Amelebirliği’nde…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
escord gaziantep eskor gaziantep ataköy esc kayseri escor ataşehir escor kuşadası bayan partner istanbul bayan partner kayseri bayan partner bayan esc beylikdüzü esc bayan bakırköy kızlar kartal merkez esc merkez esc bayan