GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-06-2022 10:12

" Yerli kömürü yok etme kararı "

" Yerli kömürü yok etme kararı "

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nun ( EPDK ) ilimizdeki rödövans işletmelerinin kapanmasına ve bu işletmelerde çalışan binlerce işcinin işsiz kalmasına neden olabilecek yeni düzenlemesine sert tepki gösterdi.

Kararın ithal kömürü  teşvik anlamına geldiğini vurgulayan Yavuzyılmaz " Kurulun böyle bir kararla ne yapmak istediğini anlamış değiliz. Yerli ve milli söylemlerine taban tabana zıt bir karara imza atılıyor. Bu karar ithal kömüre destek, yerli kömürün ise yok edilmesi anlamına geliyor." şeklinde konuştu.

Konunun takipçisi olduğunu ve konuyla ilgili EPDK ile sürekli görüştüğünü ifade eden CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, " Her fırsatta rödövans işletmelerinin desteklenmesi gerektiğini söylüyoruz. Yerli ve milli kömür üretimi ancak böyle glerçekleşir. Ancak, ne yazık ki,  tam yerli kömürün zirve yaptığı, büyük değer kazandığı bir zamanda EPDK böyle bir karara imza atıyor. Bu karar, kömürle çalışan elektrik santrallarına ithal kömür kullanın mesajı veriyor. Düpedüz ithal kömürü teşvik ediyor" dedi.

LAF DEĞİL, İCRAAT LAZIM

 Sorunun, açıklama yapmakla çözülemeyeceğini vurgulayan Deniz Yavuzyılmaz, " Bu sorun açıklama yapmakla çözülemez. EPDK ve Enerji Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulması gerekiyor. Hafta içinde ZTSO Başkanı Metin Demir, Meclis'e gelip, Zonguldak milletvekilleri ile görüşecek. Ben, bütün Zonguldak milletvekillerine çağrıda bulunuyorum. Hep birlikte Enerji Bakanlığına gidip durumun ciddiyetini anlatalım. Eğer, Ak Partili vekiller, bizçim gelmemizi istemezse, kendileri gidip görüşsünler, bu kararla yerli kömürün yok olacağını anlatsınlar. Bu kararın mutlaka düzeltilmesi gerekiyor, aksi halde ilimizdeki rödövans işletmeleri kapanabilir, binlerce maden işçisi işsiz kalabilir" şeklinde konuştu.

İŞLETMECİLER ve İŞÇİLER TEDİRGİN

EPDK'nın, elektrik santrallarında ithal kömür kullanılmasını teşvik eden kararı nedeniyle ilimizdeki rödövans işletmecileri ve bu işletmelerde çalışan maden işçilerin tedirginlik içinde bulunuyor.

İlimizdeki elektrik santrallarının bu kararın ardından yerli kömürden vazgeçme kararı alacakları belirtiliyor. İlimizdeki rödövans işletmelerinin en önemli müşterileri durumunda bulunan elektrik santrallarının yerli kömürden vazgeçmesi halinde rödövans işletmelerinin kısa sürede kapanma noktasına geleceği ve bu işletmelerde çalışan 2 bin 800 işçinin işsiz kalabileceği belirtiliyor.

67 MERCEK

Mustafa Ç.Mustafa Ç.