GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-04-2022 14:14

Uzun Mehmet Anıtı’nın bulunduğu alan halka açılmalı

Uzun Mehmet Anıtı’nın bulunduğu alan halka açılmalı

Uzun Mehmet Anıtı’nın bulunduğu alan halka açılmalı

Şehir Plancısı Yesari Sezgin başkanlığında faaliyetlerini sürdürmekte olan Bayındır Zonguldak Derneği’nden, ZBEÜ Rektörlüğüne yeni atanan Prof.Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e çağrıda bulunuldu.

ZBEÜ’ye tahsis edildikten sonra eski yönetim tarafından sadece üniversite öğrencilerini açık hale getirilen ve halka kapatılan Uzunmehmet anıtının bulunduğu alanın, halka açılması yönünde çağrıda bulunan Bayındır Zonguldak Derneği’nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi :

“ Bilindiği üzere Uzun Mehmet anıtının bulunduğu alan birkaç yıl önce Bülent Ecevit Üniversitemize tahsis edilmişti. Yıllardır Zonguldaklılar tarafından kullanılan halka açık olan ve anma törenlerinin de yapıldığı Uzun Mehmet anıtının da içerisinde yer aldığı alan şehrimize uzun yıllar rekreasyon alanı olarak hizmet vermiştir.

Bülent Ecevit Üniversitesine tahsisi sonrası anlamsız bir biçimde alan halka kapatılmış sadece üniversite öğrencilerinin faydalanacağı bir düzenlemeye gidildiği Üniversite yönetimi tarafından kamuoyuna duyurulmuştur.

Üniversiteler bulundukları şehre kültür anlamında, ekonomi anlamında ve sosyal anlamda önemli katkılar sağlayan kurumlardır. Bunun daha faydalı olabilmesi karşılıklı olarak optimum yarar sağlanması için şehir ile üniversitenin bütünleşmesi şarttır.

Söz konusu alan hem halkın hem de üniversite öğrencilerimizin birlikte kullanmasında hiçbir sakınca olmayacak düzenlemelerin yapılabileceği bir alandır. Bu alanın şehir halkı ile üniversitenin ortak kültürel çalışmalar yapmasına yada ortak projeler uygulamasına bile yer verilebilecek imkana sahip olduğu görülebilmektedir.

Uzunmehmet Anıtı Zonguldak için imgesel bir yapıdır. Bu özelliğine de devam etmesi gerekmektedir. Şehrimize dışarıdan gelen bir yabancı Uzunmehmet anıtını görmek istiyorum derse kendisine anıtın olduğu alan üniversite tarafından halka kapandı cevabı verilmesi ironik olacaktır. Kapının halka kapatılması uygun bir yaklaşım olmayacaktır.

Üniversitemizin yeni yönetimi bu konuyu tekrar ele almalı ve şehir ile üniversitenin kucaklaşması için küçük de olsa bir adım olacak bu alanın halka da açılması konusunu tekrar değerlendirmelidir.

Bu vesile ile göreve yeni atanan rektörümüz Sayın İsmail Hakkı Özölçer’e hayırlı olsun diyor yeni görevinde başarılar diliyoruz.”

Mustafa Ç.Mustafa Ç.