SİYASET
Giriş Tarihi : 01-03-2022 15:53   Güncelleme : 01-03-2022 16:32

Yavuzyılmaz sorusuna Bakan Murat Kurum imzasını taşıyan yanıt

Yavuzyılmaz sorusuna Bakan Murat Kurum imzasını taşıyan yanıt

Yavuzyılmaz sorusuna Bakan Murat Kurum imzasını taşıyan yanıt

Zonguldak’ın merkezinde inşaatı devam eden ancak aradan geçen yaklaşık 7 yılda tamamlanamayan Zonguldak Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü Hizmet Binası inşaatıyla ilgili yeni önemli detaylar ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, İnşaatın yapımındaki gecikmelerin nedenlerine, gecikmeden kaynaklanan zararların sorumlulara rücu edilip edilmediğine ve yapının hangi tarihte tamamlanabileceğine ilişkin 21.01.2022 tarihinde TBMM Başkanlığına sunmuş olduğu soru önergesini yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, işteki son gecikmelerin sebebi olarak, yeni deprem yönetmeliği çerçevesinde projede yapılan tadilatları gösterirken inşaatın sürüncemeli sürecine ilişkin önemli bilgileri paylaştı.

Bakan Murat Kurum imzasını taşıyan yanıtta işin ihale şartnamesine uymayan ilk yükleniciyle ilgili yargı sürecinin devam ettiği, ayrıca ikinci ihalenin fesih edilmesi nedeniyle sonraki yüklenici firmaya da dava açıldığı bilgisi verilirken; inşaatın henüz temel imalatlarının tamamlandığı, yer teslimi, ruhsatlandırma süreci ve proje tadilatları nedeniyle işin bitim tarihinin 18/08/2022 olarak belirlendiği açıklandı. 

İlk ihale edildiği 2014 tarihinden bu yana maliyeti katlanarak artan projenin son ihalesinde ilave maliyetinde oluşmadığı bilgisine yer verilirken, Bakanlıktan gelen 18.02.2022 tarihli yanıtta şu detaylar yer aldı:

“İşin sahibi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün talepleri ve proje alanında yaşanan sıkıntılardan dolayı yeni deprem yönetmeliğine uygun olacak şekilde proje tadilatına gidilmiş, proje tadilatları yapılana kadar iş durdurulmuştur. Proje tadilatlarının bitirilmesine müteakip işe yeniden başlanmıştır. İşteki gecikmelerin sebebi proje tadilatı kaynaklıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Ç.Mustafa Ç.