GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2022 12:50

Ormanlı’ya dev yatırımlar

Ormanlı’ya dev yatırımlar

Ormanlı’ya dev yatırımlar

Devlet Su İşleri (DSİ) Kastamonu Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu ve ekibi, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ile birlikte dere ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı beldesi merkezinde birçok kez sel felaketi yaşanmış ve vatandaşlar mağdur olmuştu. Son olarak geçen yıl temmuz ayında yaşanan sel felaketinde onlarca iş yeri ve araç sular altında kalarak, tarım arazileri zarar görmüştü. Hasar tespiti yapılmasının ardından beldede yaşanabilecek sel felaketlerini kalıcı olarak önlemek için dere ıslah çalışması başlatıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ve DSİ Kastamonu Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu dere ıslah çalışmasının hangi aşamada olduğunu yerinde gördü. Dere ıslah çalışmasının son hızla devam ettiğini belirten Başol, kısa süre içinde çalışmanın tamamlanacağını söyledi.

Ormanlı Beldesi’nde Temmuz ayında yaşanan sel felaketinin ardından belde de dere ıslah çalışması ile birlikte karayolları ve spor salonu yapımı çalışmaları başlatıldı.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, geçen yılın Temmuz ayında yaşanan ve bir çok hasara yol açan sel felaketinin ardından beldede dere ıslahı, karayolları ve spor salonu yapımı noktasında başlayan çalışmalardan dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Yapılan çalışmalarla birlikte Ormanlı’nın çehresinin değişeceğini ifade eden Başol, belediye olarak kendilerinin de millet bahçesi projesini hayata geçireceklerini söyledi.

Devlet Su İşleri kanalıyla başlatılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Başol açıklamasında, “Sel felaketi sonrası temizlik ve zarar tespit raporlarının hazırlanmasının ardından bu işin peşine koyulduk. 45 sene önce dere ıslah projemiz vardı. Bu ıslah projemizi önemsiyorduk. Deremiz afetlerde Ormanlı’ya her zaman sıkıntı yaşatıyordu, daha önce de olmuştu. Afet sonrası yetkililerimiz bunu görünce 2022 yılını alınacak proje, 2021 yılının son aylarına doğru programa alınarak yatırıma konuldu. Şu anda tamamlanmak üzere. DSİ yetkilileri ile birlikte inceleme yaptık. Finale gelindi, tamamlandığında Ormanlı bir daha sel felaketi yaşamayacak” dedi. 

. Afetin bir kısmı oradan çıktı. Karayolları da yaklaşık 2 kilometrelik bu yolu ihale yaptı, 12 gün içerisinde çalışmalar başlayacak. Bu menfezler yenilenecek. Ormanlı’da 4 tane okulumuz var, bu okullarda bin 400 civarı öğrencimiz var, 100’ün üzerinde öğretmenimiz var. 

Belediye çalışmalarına destek olan milletvekilleri ve bürokratlara teşekkür eden Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, “Özellikle Milletvekillerimiz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç hanım efendi, emeği geçen önceki İlçe Başkanımız Fatih Çakır, eski Milletvekillerimiz ve AK Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yıl içinde kapalı spor salonumuzu, dere ıslah projemizi, karayollarımızın bu geçişini tamamlayacağını düşünüyorum” dedi.

Beldeye kazandırılacak spor salonu ile ilgili de konuşan Başkan Başol, Millet Bahçesi projesini kazandırmak istediklerini anlattı. 

Başol şunları söyledi:

“Ormanlı çok dar bir coğrafyada olduğu için, bizim sosyal anlayışımızı giderebileceğimiz alanımız yok. Çocuklarımız, çocuk parklarında oynuyor fakat dar alanda olduğu için kendilerine yeterli bir hareketliliği bulamıyorlar. Mini de olsa iyi bir kafeterya, gönül rahatlığıyla oturup kahve içebilecek şekilde Küçük de olsa voleybol sahası, yürüyüş alanları ile beraber profesyonel olarak düşünerek adımlarını atacağız.

Alaplı ile Ereğli’nin üzerinden sahil yolu geçecek. Uzun soluklu bir proje. İnşallah o yol projesinde, Ormanlı’ya ek yol verilme projesi yer alıyor. İnşallah o da gerçekleşir.” şeklinde konuştu.

67 MERCEK

Mustafa Ç.Mustafa Ç.