GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2022 16:25   Güncelleme : 31-01-2022 16:25

Gayrımilli kömüre devam

Gayrımilli kömüre devam

Gayrımilli kömüre devam

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini tersinden anladılar

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta kamu ve özel kurum temsilcilerine hitaben “yerli ve milli “ ürünlerin kullanılmasına yönelik ifadeleri ilimizdeki bazı büyük kuruluşlar tarafından tersinden anlaşıldı.

İlimizdeki büyük sanayi kuruluşlarından ERDEMİR ve ÇATES ile komşu ilimizde bulunan KARDEMİR yerli kömür yerine yurt dışından ithal edilen yabancı kömürü kullanmaya devam ediyor.

Milli kömür yerine gayrımilli kömürü tercih eden anılan kuruluşların ihtiyaçları olan kömürü öncelikle Zonguldak taşkömüründen karşıladıktan sonra, yetmeyen kısmını yurt dışından ithal etmesi beklenirken, sözkonusu kuruluşların ısrarla “yabancı” kömürü tercih etmeleri yoğun eleştirilere neden oluyor.

 ERDEMİR ve KARDEMİR’in metalurjik kömür ihtiyacını, ÇATES’in ise düşük kalorili kömür ihtiyacını TTK ve rödövans işletmelerinin ürettiği kömürden karşılamaları halinde, il ve ülke ekonomisine fayda sağlayacağını belirten madencilik çevreleri, bu kuruluşların milli kömür kullanmaları halinde herhangi bir maddi zararı olmayacağı gibi vefa ve sorumluluk duygusu ile hareket etmiş olacakları bildiriliyor.

İlimizdeki rödövans işletmecileri ERDEMİR ve KARDEMİR’e, 270 dolardan kömür verebileceklerini, kendi lavuarlarında yıkanmış kömürlerin 7 bin kalorinin üzerinde olduğunu ve kalite konusunda hiç bir sorun yaşanmayacağını ifade ediyor.

Öte yandan Zonguldak’ta üretilen taşkömürünün dünyanın en iyi kömürü olduğunu belirten madencilik çevreleri, ilimizdeki ve çevre illerdeki milli kuruluşlara bir an önce yerli ve milli kömür kullanmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

67 MERCEK

Mustafa Ç.Mustafa Ç.