GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2022 11:00   Güncelleme : 24-01-2022 11:00

LAF ÇOK, İCRAAT YOK !

LAF ÇOK, İCRAAT YOK !

LAF ÇOK, İCRAAT YOK !

 Cumhuriyet tarihimizin ilk sosyal yardım kuruluşu olan Amelebirliği’nde başkanlar değişiyor, ancak değişen bir şey olmuyor.

Üyesi olan maden işçilerine sosyal yardım sağlamak ve bütçesinin önemli bir kısmı ile yatırım yapmak amacı ile kurulan Amelebirliği’nin, yatırımlar konusundaki ihmali tartışılıyor.

Amelebirliği Tüzüğü’nün amir hükmüne rağmen özellikle son çeyrek yüzyıl içinde hiçbir yatırıma imza atmayan Amelebirliği, sadece kurum başkanlığını uzun süre vekaleten yürüten TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu’nun görev süresi içinde Kandilli’de inşa edilen Maden Şehitliği’nin finansmanını sağladı.

 

 Eski yıllarda Amelebirliği Hastanesi ( Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi ) ile çok sayıda sağlık merkezi inşa eden Amelebirliği’nin, sonraki yıllarda tüzüğünde kesin hüküm bulunmasına rağmen ısrarla yatırım yapmaktan kaçınması yoğun eleştirilere neden oluyor.

 

KAĞIT ÜSTÜNDE PROJELER

İki dönem önce Amelebirliği Başkanlığı görevini üstlenen Osman Balamir tarafından kağıt üstünde birçok avam proje kamuoyuna deklere edilmiş, ancak hiç biri gerçekleşmemişti.

400 kişilik kız öğrenci yurdu ve madenci konutları gibi projeler ilanlarla duyurulmuş, ancak hepsi boş çıkmıştı.

Osman Balamir’in kamuoyunu ve resmi makamları yanıltması yoğun eleştirilere neden olmuştu.

 

ŞENOL YÜCEL GELDİ, DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Amelebirliği Başkanlığına Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şenol Yücel’in atanması ile yatırımlar konusunda adım atılacağı düşünüldü, ancak şimdiye dek hiçbir gelişmenin olmayışı hayal kırıklığı oluşturuyor.

Şenol Yücel’in görevi devir aldığı bir yıllık süre içinde herhangi bir yatırım projesi üretmeyişi ve yatırımlar konusunda açıklama yapmaktan kaçınması Amelebirliği’nin icraatları ile ilgili tartışmaları geri getirdi.

Trilyonluk bütçeye sahip olduğu ifade edilen Amelebirliği’nin tüzüğün emredici hükmüne rağmen yatırım konusunda adım atmayışı, kurumun asli görevlerinden birini yerine getirmediği şeklinde yorumlanıyor.

 

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ NE İŞ YAPIYOR

Öte yandan işçi ve işveren temsilcilerinden oluşan Amelebirliği Yönetim Kurulu üyelerinin rutin toplantılara katılmaktan başka bir iş yapmadığı, buna karşın kurumdan yüksek miktarlarda maaş aldıkları belirtiliyor.

Amelebirliği Yönetim Kurulu üyelerinin de tüzüğün “yatırımlar” konusundaki kesin hükmünü görmezden gelmeleri eleştiri konusu oluyor.

Mustafa Ç.Mustafa Ç.