GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2021 16:21   Güncelleme : 06-12-2021 16:21

ZBEÜ;Dünya Üniversiteler sıralamasında önemli başarı elde etti

ZBEÜ;Dünya Üniversiteler sıralamasında önemli başarı elde etti

ZBEÜ;Dünya Üniversiteler sıralamasında önemli başarı elde etti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin (ZBEÜ), ‘’Fiziksel Bilimler Alanındaki En İyi Üniversiteler 2022 Sıralaması’’nda, 99 ülkeden 1662 yükseköğretim kurumunun bulunabildiği sıralamada 34 Türk üniversitesi arasında yer alma başarısını gösterdiği bildirildi.

ZBEÜ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nün, yazılı BASIN açıklamasında, şunlar kaydedildi:

‘’Dünya üniversitelerini çeşitli kategorilerde değerlendiren ve listeleyen Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education, ‘Fiziksel Bilimler Alanındaki En İyi Üniversiteler 2022 Sıralaması’nda sonuçlarını açıkladı. Sıralamada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ), 601-800 sıralamasıyla önemli bir başarı elde etti.

Üniversitelerin Matematik, İstatistik, Fizik, Astronomi, Kimya, Jeoloji, Çevre, Yer ve Deniz Bilimleri alanlarında değerlendirildiği THE Fiziksel Bilimler alanı 2022 yılı sıralamasında 99 ülkeden 1662 yükseköğretim kurumu yer alabildi.

ZBEÜ, sıralamada yer alan 34 Türk üniversitesi arasında yer alma başarısını gösterdi.

THE sıralaması; Eğitim (Teaching), Araştırma (Research), Atıf (Citations), Uluslararası Görünüm (International Outlook) ve Sanayi Geliri (Industry Income) olmak üzere 5 başlık altında yer alan 13 performans göstergesine göre yapılmaktadır. Dünyanın bir çok ülkesinden üniversitelerin birbiriyle yarıştığı sıralama, küresel ölçekte üniversitelerin prestij ve saygınlığı konusunda önemli bir ölçüt kabul edilir.

‘KALİTE ODAKLI BÜYÜMEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRMEKTEYİZ’

Üniversitemizin, ‘’Fiziksel Bilimler Alanındaki En İyi Üniversiteler 2022 Sıralaması’’nda elde ettiği başarıyla ilgili bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı şunları söyledi:

‘Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak kalite odaklı büyümemizi kararlılıkla sürdürmekteyiz. Faaliyetlerini kaliteli eğitim, topluma hizmet ve uluslararasılaşma alanları altında yoğunlaştıran üniversitemizin, THE Fiziksel Bilimler Alanı sıralamasında elde ettiği başarı gurur vericidir. Tüm kalite süreçlerinin etkin ve yaygın olarak yürütüldüğü üniversitemiz, başarısını uluslararası sıralamalara da taşımaktadır. Bu kapsamda, tüm kalite süreçleri ve uluslararası sıralamalarla ilgili çalışmalara katkı sağlayan akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum’ dedi.’’

Mustafa Ç.Mustafa Ç.