GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2021 17:15   Güncelleme : 29-11-2021 17:15

Norm kadronun düşürülmesi hoş olmadı

Norm kadronun düşürülmesi hoş olmadı

Norm kadronun düşürülmesi hoş olmadı


Genel Maden İşçileri Sendikası GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “ Hükümetin Türkiye Taşkömürü kurumu TTKnın 14.000 norm kadronun 10.750’ye düşürülmesini değerlendirdi ve hoş olmadı dedi.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “ Biz bunun takipçisi olacağız, yeni belirlenen norm kadro sayısı üzerinde sabit kalınmasında ısrarlı olacağız” dedi. 

Hükümetin Türkiye Taşkömürü kurumu TTKnın 14.000 norm kadronun 10.750’ye düşürülmesini değerlendiren Genel Maden İşçileri Sendikası GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “ Türkiye Taşkömürü kurumu kadrosu 14.000 işçi Ve yıllık 5 milyon ton üzerine dizayn edilmiş bir sayıdır.
Bu rakamın düşürülmesi hiç hoş olmamış, bizim işçi açıklarımız çok fazla ve daha öncesinde taleplerimiz oldu.
Yerin altındaki zenginliği yeryüzüne çıkartmak için büyük mücadele veriyoruz ve arkadaşlarımız zor şartlarda özveriyle çalışıyorlar.
 Daha öncesinde de beyan etmiştik norm kadronun düzenleneceği konuşuluyordu, bizim norm kadronun sabit olması konusunda taleplerimiz vardı.
14.000’den 10.000’e düşürülmesi hoş değil biz buradan sizin aracılığınızla tekrar söylüyoruz.
Norm kadronun sabitlenmesi ve her yıl emekli olanların yerine işçi alınması konusunda talebimiz mevcut. Biz bunu yetkililerle üstüne basarak konuşuyoruz. Çünkü üretimde devamlılık esastır. Belirli bir sayı sabitlendikten sonra o sayıda çalışmamız gerektiğini herkesin işçi alımı alımıyla ilgili söylemlerin olduğunu biliyoruz. Yeni alınan işçilerimiz ve emekli olan arkadaşlarımızın sayısının yüksek olması 1900 kişi cumhurbaşkanının söz verdiği tarihten itibaren emekli oldular. 1500 kişi alındı ve 1500 arkadaşımızın 350’si uyum sorunu yaşayarak kurumdan ayrılmak zorunda kaldı.
Biz bunun takipçisi olacağız, yeni belirlenen norm kadro sayısı üzerinde sabit kalınması ısrarlı olacağız. Biz uzun yıllar aynı sayılarla devam etmek ve üretimin nasıl arttığını göstermek istiyoruz.
Yakın zamanda işçi alımı ile ilgili net bilgiler gelecek bunu kamuoyuyla da paylaşacağız” dedi.

Mustafa Ç.Mustafa Ç.