GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 17:39   Güncelleme : 15-11-2021 17:39

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, ‘’Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, okullardaki doğalgaz dönüşümlerine hassasiyet göstermektedirler, ilimizdeki 30 okulumuzun doğalgaz dönüşümleri 19 Kasım itibariyle tamamlanacak, öğrencilerimiz de sıcacık okullar ile sınıflarla karşılaşacaklar’’ dedi.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Aldoğan, gazeteci Orhan Akyüz’e yaptığı açıklamada, ilde katı yakıt kullanılan 30 okul için doğalgaz dönüşüm çalışmaları ihalelerinin yapıldığını söyledi.

‘’30 OKULUMUZUN DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMLERİ, 19 KASIM İTİBARİYLE TAMAMLANACAK’’

Kentte doğalgaz erişimi olan okulların, katı atık yerine doğalgazla ısıtılacağına dikkati çeken Aldoğan, şöyle konuştu:

‘’Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, okullardaki doğalgaz dönüşümlerine hassasiyet göstermektedirler, ilimizdeki 30 okulumuzun doğalgaz dönüşümleri 19 Kasım itibariyle tamamlanacak, öğrencilerimiz de sıcacık okullar ile sınıflarla karşılaşacaklar.

Ağır kış şartları bastırmadan ara tatil sonrası 19 Kasım itibariyle okullarımızın doğalgaz dönüşümleri hayata geçmiş olacak.

Okullarımızın doğalgaz dönüşümleri tamamlandığında katı yakıtla ısınmanın getirdiği zorluklar, kazan yakmak için ihtiyaç duyulan istihdam ve kamu kaynağından tasarruf olacak, oluşan çevre kirliğinden de okullarımız kurtulacaktır.’’

‘’KÜTÜPHANESİZ 150 OKULUMUZDAN 60’I İÇİN MOBİLYALARIN ÜRETİM VE MONTAJI, MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİMİZ DE TAMAMLANDI’’

Müdür Aldoğan, konuşmasına, şöyle devam etti:

‘’İlimiz Zonguldak’taki eğitim-öğretim ortamları olan okullarımızın fiziki iyileştirmeleri yapılırken, öğrencilerimize sunulan eğitim standartları yükseltilmektedir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde, 26 Ekim 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer ile birlikte açılışını yaptığı ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılmıştır.

Zonguldak’ta 150 okulumuza kütüphane kazandırılacak. Kütüphane bulunmayan okullarımız için kütüphane mobilyalarının üretim ve montajı, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz tarafından yapılacak.

Bu kapsamda, 150 okulumuz için planlamalar yapılmış olup ilk etapta 60 okulumuz için mobilya üretimi Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde tamamlandı, kuruluma da hazır hale getirildi.’’

‘’YENİ PROJELER UYGULANMAYA, SÜRPRİZ YATIRIMLAR GELMEYE DEVAM EDECEK’’

Kentteki okullarda kütüphane için ayrılan mekanların fiziki iyileştirmelerinin devam etmesiyle önümüzdeki hafta 10 okulda yerinde kurulum gerçekleşerek açılışlar yapacaklarına işaret eden Aldoğan, şunları kaydetti:

‘’150 okulumuza yeni kurulacak kütüphanelerle birlikte mevcut kütüphanelerimizin de hem fiziki iyileştirmelerini, hem de kütüphanedeki kitap çeşitliliğini artırarak zenginleştirmeye devam edeceğiz

Bütün okullarımız iki ay içerisinde kütüphanelerine kavuşarak öğrencilerimizin hizmetine sunulacak.

‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi ile ve Sayın Bakanımız Mahmut Özer’in ifadesiyle, ‘okullar arası imkân farklılıklarını azaltacak ve eğitimde fırsat eşitliğini artıracak.’

Önümüzdeki süreçte yeni projeler uygulanmaya, sürpriz yatırımlar gelmeye devam edecektir.’’

Müdür Aldoğan, il genelinde okul öncesi 6 bin 881 öğrenci, ilkokul 26 bin 966 öğrenci, ortaokul 28 bin 468 öğrenci ve ortaöğretim 31 bin 923 öğrenci olmak üzere toplam da 94 bin 238 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğünü, 7 bin 466 öğretmenin de görev yaptığını vurguladı.

‘’OKULLARIN DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ, 81 İLİMİZE 372 MİLYON LİRA ÖDENEK GÖNDERİK’’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de bakanlıklarının resmî internet sitesinde yer alan açıklamasında, Türkiye genelindeki okulların doğalgaz dönüşüm çalışmalarıyla ilgili şöyle dedi:

‘’Bakanlık olarak okullarımızın doğalgaz dönüşümlerini tamamlamak istiyoruz. Bu amaçla illerimizin taleplerini hızla değerlendirdik.

2021 yılının ilk 8 ayında doğalgaz dönüşümü için illere 169 milyon lira ödenek gönderilmişti. Eylül ayının ilk haftasında ise tüm talepler karşılanarak 81 ile doğalgaz dönüşümü için 372 milyon lira ödenek gönderildi.

Şu an itibarıyla bakanlığımızda işlem için bekleyen tek bir doğalgaz dönüşüm talebi kalmadı. 2022 yılının ilk altı ayında doğalgaz erişimi olan tüm illerimizde bu konudaki çalışmaları tamamlayacağız.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

Mustafa Ç.Mustafa Ç.