GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 17:13   Güncelleme : 20-10-2021 17:13

4 Okul servis aracı trafikten men edildi

4 Okul servis aracı trafikten men edildi

4 Okul servis aracı trafikten men edildi

2021-2022 Yılı Eğitim Öğretim Yılının son 1 aylık süre içerisinde toplam 871 Okul Servis aracı kontrol edilip, 10 okul servis aracına cezai işlem uygulanarak ilgili kanun ve yönetmelik şartlarına uymadıkları gerekçesi ile 4 Okul servis aracı trafikten men edildi.

Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklama şöyle ;

  1. Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan toplam 168 adet okula öğrenci ve personel taşıması yapan tüm okul servis aracı ile personel servis taşımacılığı yapan araçları, geçtiğimiz ay başlayan 2021-2022 Yılı Eğitim Öğretim Yılının son 1 aylık süre içerisinde toplam 871 Okul Servis aracı kontrol edilmiş, 10 okul servis aracına cezai işlem uygulanarak ilgili kanun ve yönetmelik şartlarına uymadıkları gerekçesi ile 4 Okul servis aracı trafikten men edilmiştir. Gerek çocuklarımızın, gerek öğretmenlerimizin ve gerekse eğitim öğretim bünyesinde faaliyet gösteren tüm vatandaşlarımızın okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmelerini sağlamak amacıyla;

  2. Sorumluluk sahamızda faaliyet gösteren tüm servis araçlarının bir plan dahilinde denetlenmiş, etkin, sürekli ve yoğun bir şekilde hazırlanan bu planların eğitim öğretim süresince denetimler devam edecektir.

  3. Örgün ve Yaygın Eğitim, Bilgilendirme Çalışmaları ve Kampanyalar yoluyla trafik güvenliğinin sağlanmasına katkı sunulacak birçok plan ve projeler hazırlanmıştır.

  4. Trafik Dedektifleri Eğitim projesi kapsamında planlamaların yapılarak 3-17 yaş aralığındaki çocuk ve öğrencilere yönelik eğitim ve seminerlerin icrasına başlanmıştır.

  5. Okul Geçidi Görevlisi Eğitimlerinin “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” kampanyası ile birlikte düzenlenerek daha önce belirlenen hedefler doğrultusunda icra edilecektir.

  6. Tüm Okul Servis Araçlarının, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği ve diğer kanunlarda belirtilen şartları taşıyıp taşımadıklarının titizlikle kontrol edilmekte, teknik ve fiziki şartları taşımayan araçlar tespit edilerek düzenlenen Denetleme Kontrol Formu ile İl/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirilmiştir.

  7. Milli Eğitim Müdürlükleri ile koordine kurularak tüm okullarda eğitim ve seminer faaliyetleri planlanarak icra edilmeye başlanmıştır.

2- Ayrıca Trafik Güvenliği Farkındalığının artırılması amacıyla öğrenci ve öğretmen kitlesi ile birlikte “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” mottosu ile yayalara, sürücülere ve tüm yol kullanıcılarını da kapsayan bir eğitim faaliyeti planlanarak uygulamaya başlanılmış olup, planlanan bu faaliyet ve projelere eğitim öğretim süresince titizlikle devam edilecektir. 

 

Mustafa Ç.Mustafa Ç.