GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 16:35   Güncelleme : 06-09-2021 16:35

Bu firma kimden torpilli ?

Bu firma kimden torpilli ?

Bu firma kimden torpilli ?

Ereğli’nin Kıyıcak mevkiinde iki yıl boyunca kaçak curuf tesisi işleten ve Zonguldak Valiliği’nden ruhsat alamadığı için Akçakoca’ya taşınan curuf firması, şimdi de yeniden Ereğli’nin Kıyıcak mevkiinde bulunan orman arazisini yasalara aykırı olarak “curuf depolama alanı” olarak kullanmaya başladı.

ERDEMİR’i, İzmir firmasının lisansı ile yanıltarak, bölgemizde kaçak olarak curuf tesisi işleten, Orman Bölge Müdürlüğü’nden taş ocağı ruhsatı alıp, bu alanı curuf depolama alanı olarak kullanan firmaya resmi makamların müdahale etmeyişi “ Bu firma kimden torpilli?” şeklinde eleştirilere neden oluyor.

 Sözkonusu curuf firmasının Kıyıcak orman arazisinde taş ocağına ilişkin hiçbir çalışması bulunmuyor. Firmanın bu alanda depoladığı curuflar geçtiğimiz günlerde yağmur suları ile Kavaklıdere’ye karışıp, derenin köpürmesine neden olmuştu.


ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ VE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN HABERİ YOK MU?
Basında yer alan haberlere kayıtsız kalan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü ve diğer ilgili makamların, sözkonusu alanda inceleme yapıp, durumu yerinde tespit etmesi bekleniyor.

Teknik şartnameye uygun olmayan, standart dışı ve ruhsatsız curuf tesisinin kontrolsüz olarak curuf işlemesinin insan ve çevre sağlığına telafisi mümkün olmayan zararlar verebileceği belirtiliyor.


ERDEMİR’İ YANILTIYOR
* Sözkonusu firmanın, İzmir’deki firma lisansı ile ERDEMİR’den curuf aldığı, ancak curufu İzmir’de işlemek yerine nakliye masraflarından kaçınmak için bölgemizdeki kaçak tesiste işlediği bildiriliyor.

ERDEMİR yönetiminin, durumu önlemek için anılan firmaya sadece gemi yüklemesi için izin vermesi, diğer nakliye konusunda kontrol mekanizması oluşturması gerektiği bildiriliyor.

67 MERCEK

Mustafa Ç.Mustafa Ç.