GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-05-2021 11:09   Güncelleme : 11-05-2021 11:09

Aynı tas, aynı hamam !

Aynı tas, aynı hamam !

Aynı tas, aynı hamam !

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk sosyal yardım kuruluşu olan ve kurulduğu yıllarda Zonguldak’ta yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Amelebirliği, son yıllarda yaşadığı fetret devrinden kurtulamadı.

Tüzüğünde önemli ölçüde yatırım yapması yönünde kesin madde bulunan Amelebirliği’nin, yıllar içinde yatırımcı kimliğinden uzaklaştığı ve sadece üyelerine ikraz dağıtan bir kurum haline geldi.

Osman Balamir’in başkanlığı döneminde 400 kişilik üniversite kız öğrenci yurdu ve madenci  konutları yapılacağına ilişkin açıklamalar yapılmasına ve avam projeler hazırlanmasına rağmen hiçbir sonuç alınamadı.Üniversite kız öğrenci yurdunun bizzat Amelebirliği yönetimi tarafından yokuşa sürüldüğü iddia edildi.

Amelebirliği Başkanlığı görevini uzun süre vekaleten yürüten TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu döneminde de hiçbir gelişme kaydedilemedi.Amelebirliği Danışma Kurulu toplantılarında üniversite kız öğrenci yurdunun en kısa sürede inşa edileceğinin açıklanmasına rağmen hiçbir sonuç alınamadı.

Amelebirliği Başkanlığına asaleten atanan Şenol Yücel de şimdiye dek kurumun yatırımcı kimliğini öne çıkaracak herhangi bir çalışma yapmadı.Kurulduğu yıllarda Zonguldak’a Amelebirliği Hastanesi ve birçok sağlık merkezi inşa edilmesini sağlayan Amelebirliği’nde tüzüğün öngördüğü yatırımların yapılmayışı ve sadece ikraz dağıtan bir kurum olarak görülmesi eleştirilere neden oluyor.

(67 MERCEK)

Mustafa Ç.Mustafa Ç.