GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-04-2021 13:04   Güncelleme : 24-04-2021 13:04

Yavuzyılmaz, skandalı ortaya çıkarttı: “Madencileri göz göre hasta ettiler!”

Yavuzyılmaz, skandalı ortaya çıkarttı: “Madencileri göz göre hasta ettiler!”

Yavuzyılmaz, skandalı ortaya çıkarttı: “Madencileri göz göre hasta ettiler!”

Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) koronavirüs testi yapılan 144 işçinin test sonuçlarının günlerdir açıklanmadığı, birçoğunun hasta olmasına rağmen işe gelip gittiği ortaya çıktı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Madencileri göz göre göre hasta ettiler” diyerek Sağlık Bakanlığına tepki gösterdi.

Milletvekilinin belgelerle ortaya çıkarttığı olayda, TTK’nın yer üstünde çalışan 144 işçisinden bir kısmına 18 Nisan Pazar günü, bir kısmına ise 19 Nisan Pazartesi günü koronavirüs PCR (sürüntü) testi yapıldığı, ancak önemli bir kısmının test sonuçlarının 4 gündür açıklanmadığı öğrenildi.
  
18 Nisan tarihinde koronavirüs testi yapılan bir işçinin 22 Nisan tarihinde test sonucunun açıklandığını ve 4 gün sonra koronavirüs pozitif olduğunun anlaşıldığını, bir başka işçinin ise test yapıldıktan 3 gün sonra koronavirüs olduğunun ortaya çıktığını laboratuvar belgesiyle anlatan Yavuzyılmaz, “ Normalde aynı gün içinde açıklanması gereken sonuçlar günlerdir açıklanmamıştır. İşçiler hasta olmasına rağmen çalıştırılmak durumunda bırakılmış ve bulaşa adeta davetiye çıkartılmıştır.” dedi. 

Koronavirüs testi sürecinde başından itibaren yapılan hatalar zinciri tespit ederek, işçilerin sağlığı için mücadele eden GMİS Merkez Şube Yöneticisi Serkant Bayrak'a teşekkür eden CHP’li Milletvekili, madenciler için aşıda öncelik çağrısını da yinelerken, olayın boyutlarına ilişkin şunları söyledi:

“Zonguldak kaderine terkedildi” 

“Sağlık Bakanlığı Zonguldak'ı gözden çıkardı. Madencilere aşıda öncelik yok, şehirde yeterli sayıda PCR test cihazı yok, personel yok.

Sağlık emekçileri aylardır, tam kapasite, gece gündüz uyumadan 24 saat durmadan çalışıyor ancak yetişmek mümkün değil. Koronavirüs pik yaptı. Şehir adeta kaderine terkedildi.

Şehirde koronavirüs o kadar hızla yayılıyor ki, hasta yoğunluğu nedeniyle madencilerin test sonucu 3 günde çıkabiliyor. 

'' Kovid pozitif işçiler üç gün işe gidip geldiler ''

Türkiye Taşkömürü Kurumundaki 144 yer üstü işçisine, 18-19 Nisan tarihlerinde COVID-19 testi yapıldı. Normalde sonuçların aynı gün, üç beş saat içinde çıkması gerekirken, işçilerin yarısının sonuçlarının çıkması, tam 3 gün sürdü. Diğer yarısının sonuçlarıysa hala çıkmadı. İşçiler Koronavirüs pozitif olarak maalesef üç gün boyunca işe gidip, diğer işçilerle birlikte çalışmak zorunda kaldı, bulaşa adeta davetiye çıkartıldı. Madencileri göz göre hasta ettiler. 

Resmî belgeye göre, 18 Nisan 2021 tarihinde saat 11.55’te Koronavirüs testini yapan bir işçinin aslında o tarihte ve saatte Koronavirüs testinin pozitif olduğu ortaya çıkıyor. Ancak ne zaman ortaya çıkıyor? 22.04.2021 tarihinde yani artık çok geç.

Buradan, koronavirüs testi sürecinin başından itibaren yapılan bu hatalar zinciri tespit ederek, işçilerin sağlığı için mücadele eden ve her zaman madencilerin yanında olan GMİS Merkez Şube Yöneticisi Serkant Bayrak'a ayrıca teşekkür ediyorum ve Sağlık Başkanlığı yetkililerine sesleniyorum. 

''Bakanlık, sağlık emekçilerini yalnız, ekipmansız ve cihazsız bırakıyor''

Bir an önce akciğerleri hassas bir şehir olan Zonguldak'ta, PCR test cihazı ve personel sayısını en az iki katına çıkarın. Koronavirüsle mücadelede, ölümle burun buruna çalışan sağlık emekçilerine madalya takmanız gerekirken, onları Bakanlık olarak yalnız, ekipmansız, cihazsız ve desteksiz bırakmaya hakkınız yok.

"Madencilere aşıda öncelik bir an önce verilmeli"

Test yaptırdıktan dört gün sonra COVID-19 testinin pozitif olduğu ortaya çıkan bir işçinin resmî belgesi. Yine bir işçinin üç gün sonra testinin pozitif olduğu ortaya çıkıyor. 144 işçinin yarısının koronavirüs testi sonuçlarıysa hala açıklanmadı. Defalarca kez Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunduk. Resmi başvurular yaptık. Ancak madenciler, aşıda öncelikli meslek grupları arasına alınmadı. Bu ölümcül hataya bir an önce dur denilmelidir”

Mustafa Ç.Mustafa Ç.