GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 17:16   Güncelleme : 06-04-2021 17:16

Büyük felaketin ardından 9 yıl geçti

Büyük felaketin ardından 9 yıl geçti

Büyük felaketin ardından 9 yıl geçti

Çaycuma Belediyesi 6 Nisan 2012’de meydana gelen ve 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan köprü faciasında yaşamını yitirenleri bir törenle andı.

6 Nisan 2012 tarihinde meydana gelen köprü faciasında hayatını kaybeden 15 yurttaş, Çaycuma Köprübaşı mevkiinde yapılan bir törenle alındı. Çaycuma Belediyesinin düzenlediği etkinliğe yaşanan virüs salgını nedeniyle yalnızca ilçe protokolü ve ölenlerin yakınları katıldı. Ölenlerin ruhuna Kuran-ı Kerim de okunan anma töreninde, protokol üyeleri, Filyos Çayı’na karanfil bıraktı.

COŞGUN: “ÜLKEMİZİN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR FACİA YAŞANMAMASIN”

Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun, Köprübaşında basın mensuplarına yaptığı açıklamada “2012 yılında Çaycuma’mızın yaşadığı büyük felakette 15 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ben hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Tekrar ülkemizin hiçbir yerinde böyle bir facianın yaşanmamasını diliyorum. Ölenlerin ruhu şad, mekânları cennet olsun” dedi.

KANTARCI: “YAPACAĞIMIZ ŞEY, ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALARAK BU TÜR KAZALARI ÖNLEMEKTİR”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise, “Bugün Filyos Çayı’nın kenarında, 2012 yılında meydana gelen faciada kaybettiğimiz hemşerilerimizi anmak için bir araya geldik. Dualar ettik. Yeryüzünde kazalar iki türlü oluyor. Görünür kazalar var bir de görünmez kazalar var. Bu tür kazalar görünür kazalardır. Ben Belediye Başkanı olmanın yanı sıra yıllarca mühendislik yapmış bir insanım. Denizler, akarsular, tabiat kuvvetleri kendileriyle iyi geçinmemizi ister.  Çöken köprümüzün aslında hiçbir günahı yoktu. Çok güzel bir mühendislik yapısıydı.  Ama yıllarca Filyos Çayı’ndan gereksiz, fuzuli malzeme alınması nedeniyle ırmak yatağı derinleşti, köprü ayakları boşaldı. Bu yüzden de bu faciayı yaşadık. O güzel, tarihi köprümüzü de şehitlerimizle beraber kaybettik.  Bizim yapacağımız şey kazalar olduktan sonra ağlamak feryat etmek değil, önleyici tedbirler alarak bu tür kazaları önlemek olmalıdır. İnşallah bundan sonra bu ve benzeri kazalarla karşılaşmayız. Ölenlerin mekânı cennet oldun. Bugün buraya gelerek acılarımız paylaşan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.