GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:04   Güncelleme : 05-04-2021 14:14

Yüzde 100 fiyat farkı kimin cebinde ?..

Yüzde 100 fiyat farkı kimin cebinde ?..

Yüzde 100 fiyat farkı kimin cebinde ?..

TTK’daki fenol köpük yolsuzluğunda sorular yanıtsız bırakılıyor

*** Geçen sayımızda manşetten yayınlanan “ TTK’yı soydurdular, madenciyi zehirlediler” başlıklı haberimiz kamuoyunda ve madenciler arasında geniş yankı bulurken, TTK ve sendika yönetimi “sessiz” kalmayı tercih ediyor.

TTK ve GMİS yönetiminden fenol köpük vurgunu ve  ocaklarda kanserojen madde kullanılmasına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu durum kamuoyunda “ Sukut ikrardan mı geliyor?” şeklinde yorumlanıyor.

FAHİŞ FİYAT KİMİN CEBİNDE 

*** 2016 yılından itibaren kanserojen ihtiva ettiği bilimsel raporlarla belirlenmiş olmasına rağmen bile bile bu maddeyi satın alan TTK yönetimi, birim fiyatına yüzde 100 fazla fiyat ödeyerek kurumun çok büyük ölçüde zararına neden oldu.

OK DIŞ TİCARET firmasının daha önce 72 Euro’dan sattığı fenol köpük kimyasalını, daha sonra 36 Euro’ya düşürmesi aradaki büyük rantın kimin cebine gittiği sorusunu gündeme getirdi.

TTK’nın soyulmasına ve maden işçilerinin zehirlenmesine neden olan sorumluların bir an önce ortaya çıkarılması isteniyor.

İHALE NEDEN İPTAL EDİLDİ

*** 2019 yılında fenol köpük ihalesine OK DIŞ TİCAREF firması ile birlikte VEBER isimli firmanın da katılması üzerine ihale TTK yönetimi tarafından iptal edildi. Daha sonra hangi koşullarda yapıldığı bilinmeyen ihale ile iş tekrar OK DIŞ TİCARET firmasına verildi.

TTK yönetiminin iki firmanın katıldığı ihaleyi neden iptal ettiği ve OK DIŞ TİCARET firmasının neden korunduğuna ilişkin araştırma yapılması bekleniyor.

GMİS’İN SESSİZLİĞİ

*** Öte yandan,  TTK’ya ait maden ocaklarında bile bile kanserojen ihtiva eden fenol köpük maddesinin kullanılması ve maden işçilerinin bile bile zehirlenmesi iddiaları karşısında GMİS yönetiminin de suskunluğu devam ediyor.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’in konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

67 MERCEK

Mustafa Ç.Mustafa Ç.