GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 11:35   Güncelleme : 16-03-2021 11:35

EKMEK KAVGASI!

EKMEK KAVGASI!

EKMEK KAVGASI!

Zonguldak Valiliği’nce itiraz edilen ekmek zammı, ilgili mahkeme tarafından iptal edildi. Kararın tebliği ile  ilimizdeki fırınlarda ekmek yeniden 1.5 TL’den satılmaya başlandı.

Öte yandan Zonguldak Fırıncılar Odası’nın yeni bir talepte bulunarak ekmek gramaj ve fiyatının yeniden belirlenmesini talep edecekleri belirtiliyor.
Yüksek maliyet artışlarından yakınan fırın işletmecileri, ekmeğin temel hammaddelerini oluşturan un ve maya fiyatlarında yüzde 60 ile yüzde 80’e varan artışlar kaydedildiğini, işletme giderlerini oluşturan elektrik, su, doğalgaz, yakıt, kira ve benzeri giderlerde de yüksek artışlar meydana geldiğini, asgari ücrette yüzde 21’in üzerinde artış yapıldığını belirterek, “ Bu artışlara karşısında ekmek zammı zorunlu hale gelmiştir. İşletmelerimizin devamlılığı buna bağlıdır. Un fabrikalarına borçlanmış durumdayız, vergi ve kredi borçlarımızı ödeyemiyoruz”    şeklinde konuşuyor.

EKMEĞE 50 DEĞİL, 20 KURUŞ ZAM YAPILDI

Kamuoyunda ekmeğe doğrudan 50 kuruş zam yapıldığı düşencesi oluştuğunu vurgulayan fırın işletmecileri, ekmekteki gramaj artışına dikkat edilmediğini söyledi. Zonguldak Fırıncılar Odası tarafından 200 gram ekmeğin 2 TL olarak belirlenmesi yönünde talepte bulunulduğunu, ancak Birlik Başkanı Muharrem Coşkun’un toplumun ekmek konusundaki hassasiyetini düşünerek ekmek gramajına 20 gram ek yaparak 220 gram ekmeğin 2 TL olarak belirlenmesine karar verildiğini  söyleyen fırın işletmecileri, “ Bu durumda ekmeğe 50 kuruş zam yapıldığını söylemek hatalıdır. 20 gram ekmeğin karşılığı eski narha göre 30 kuruştur. Bu durumda ekmeğe  50 değil, 20 kuruş zam yapılmış olmaktadır.” şeklinde konuştular.
Zonguldak Fırıncılar Odası’nın hafta içinde, ekmek gramaj ve fiyatının yeniden belirlenmesi yönünde yeni bir teklif ile Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne başvuruda bulunması bekleniyor.