EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-02-2021 16:34   Güncelleme : 05-02-2021 16:42

LAVUARA DOKUNMA

Üzülmez'deki lavuarlar tahliye edilip, hurdaya çıkarılacak

LAVUARA DOKUNMA

TTK Üzülmez Bölgesi'nde bulunan mekanik lavuarların sökülerek tahliye edileceği ve hurdaya çıkarılacağı yönündeki haberler madencilik çevrelerinde tepkiyle karşılanıyor.

Kömür üretiminin son aşamasını oluşturan ve elde edilen kömürlerin yıkanarak sınıflandırılmasını sağlayan lavuarların hangi nedenle sökülüp, hurdaya çıkarılacağı merak ediliyor.

TTK çevrelerinden alınan bilgilere göre,Üzülmez Bölgesi'nde büyük paralar harcanarak tesis edilen mekanik lavuarların halen faaliyetine devam etmesine rağmen, böyle bir kararın hangi nedenle alındığı anlaşılamadı.

Halen özel bir firma tarafından işletilen mekanik lavuarların, sözleşmesinin yenilenmemesi halinde,TTK'nın kendi personeli tarafından rahatlıkla işletilebileceği belirtiliyor.

Üzülmez'deki lavuarların tahliyesi halinde, bölgede üretilen kömürlerin Karadon Bölgesi'ndeki lavuarlara sevk edileceği, bu durumda iş ve zaman kaybı yaşanacağı gibi, maliyetlerin artacağı ve verimliliğin düşeceği ifade ediliyor.

Madencilik çevrelerinde tepkiyle karşılanan karardan vazgeçilmesi ve üretim zincirinin aksamaması için Üzülmez Bölgesi'ndeki mekanik lavuarların yerindekalması ve işletilmeye devam etmesi gerektiği ifade ediliyor.