GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2020 16:48   Güncelleme : 23-11-2020 16:48

İl Genel Meclisi onaylayacak mı?..

İl Genel Meclisi onaylayacak mı?..

 İl Genel Meclisi onaylayacak mı?..

ERDEMİR tarafından Alaplı'nın Osmanlı Köyü'nde özel bir şirket eliyle kurulması planlanan curuf tesisinin (demir tozu ayrıştırma tesisi) Alaplı ve Ereğli'de çevre felaketine neden olacağı iddia edildi. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından gündeme getirilen iddiaların ardından, anılan tesisin kurulacağı alanda imar düzenlemesi yapılması teklifi İl Genel Meclisi gündemine geldi, konu Meclisin ilgili komisyonlarına havale edildi.

HALİL POSBIYIK SUSTU NURİ TEKİN HİÇ KONUŞMADI

ERDEMİR'in kurmak istediği curuf tesisi ile ilgili sert açıklamalar yapan Halil Pos- bıyık'ın konu İl Genel Meclisi'ne gelmesine rağmen "sessiz" kalması dikkat çekiyor. Öte yandan curuf tesisinin doğrudan etkileye- ceği iddia edilen Alaplı'nın CHP'li Belediye Nuri Tekin ise konu hakkında hiçbir açık- lama yapmadı.
Nuri Tekin'in konuya duyarsız kalması çevreciler tarafından eleştiriliyor.

NECDET KARAVELİ NE DİYECEK ?..

İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli ve Meclis üyelerinin, iki ilçemizde çevre fe- laketine neden olacağı iddia edilen demir tozu ayrıştırma tesisiyle ilgili sadece fiziki ve teknik durumunya değil, çevre has- sasiyeti ile hareket etmeleri bekleniyor.Toplum ve çevre sağlığına çok olumsuz etkileri olacağı iddia edilen tesis hakkında kapsamlı araştırma ve uzman görüşleri ile rapor hazırlatılması, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli ve Meclis üyelerinin çevre hassasiyetini gözden uzak tutmadan karar vermeleri bekleniyor. Bilindiği gibi Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ERDEMİR'in, Ereğli-Alaplı sınınırda kurmak istediği curuf tesisinin her iki ilçede doğayı 'mahvedeceğini" iddia ederek, tepki göstermişti.(HABER MERKEZİ)