GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-11-2020 21:04   Güncelleme : 06-11-2020 21:04

ÇATES'ten il ekonomisine büyük destek

ÇATES'ten il ekonomisine büyük destek

ÇATES'ten il ekonomisine büyük destek

Bölgemizde enerji sektörünün öncü kuruluşu Çatalağzı Termik Elektrik Santralı (ÇATES) yeniden üretime başlamasının ardından 2020 yılı üretim hedeflerini yakaladı.

ÇATES Müdürü Hakan Kızıl, 2020 yılı üretim hedeflerine çok yaklaşıldığını ve üretim faaliyetinin programa uygun olarak gerçekleştiğini belirterek, 2021 yılı üretim hedefini 2 milyon MW olarak açıkladı.

27 Kasım 1948 tarihinde TTK'nın ürettiği düşük kalorili kömürlerden elektrik üretilmesi amacı ile kurulan ÇATES, yıllarca bölgemizin elektrik ihtiyacını karşıladı.

Bir süre önce kısa süre üretimine ara veren ÇATES, baca gazı arıtma sisteminin tesis edilmesinin ardından yeniden üretime başladı.

ÇATES'in kapalı olduğu süre içinde gerek TTK, gerek rödövans işletmelerinin sahalarında biriken stoklar, kurumun üretime başlaması ile birlikte kısa sürede eridi. ÇATES, yeniden üretime başlaması ile birlikte, TTK ve rödövans işletmelerinden 1.6 milyon ton kömür alarak, sektörün yeniden canlanmasına, istihdam ve il ekonomisine büyük katkı sağladı.

ÇATES yönetimi ve personeli üretim hedeflerine ulaşılabilmesi için yoğun çalışma temposu içinde büyük çaba gösteriyor.

ÇATES'te çevreyi etkileyecek herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı ve çevresel etkilerin test usulü ile denetlendiği öğrenildi.(HABER MERKEZİ)