SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-11-2020 14:23   Güncelleme : 06-11-2020 14:23

Yerli Koronavirüs Aşısı ERUCOV-VAC Denendi

Yerli koronavirüs aşısı ERUCOV-VAC'ın ilk dozunun bir gönüllü üzerinde denenerek faz 1 çalışmalarına başlandığı duyuruldu. İşte COVID-19 aşısının detayları!

Yerli Koronavirüs Aşısı ERUCOV-VAC  Denendi

Yerli Koronavirüs Aşısı İçin Faz 1 Çalışmalarına Başlandı

Erciyes Üniversitesi, geliştirdikleri yerli koronavirüs aşısı ERUCOV-VAC ile ilgili önemli bir aşamaya geldiğini duyurdu. Geliştirilen aşı bir gönüllü üzerinde denendi. ERUCOV-VAC inaktif aday aşısı 18-55 yaş arasında sağlıklı ve daha önce COVID-19 hastalığına yakalanmamış toplam 44 gönüllü üzerinde denenecek.

Gönüllülere 3 hafta ara ile iki kez uygulanacak olan aday yerli koronavirüs aşısının faz 1 çalışmasının 05 Ocak 2021 tarihinde bitirilmesi planlanıyor. Faz 1 çalışmasının başarıyla tamamlanması halinde Ocak 2021 tarihinde faz 2 çalışmalarına geçileceği belirtildi.

ERAGEM tarafından koronavirüse karşı geliştirilen ERUCOV-VAC aday aşısının periklinik çalışmalarının tamamlandığını belirten Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yaptığı açıklamada, Faz 1 çalışmalarının gelecek yılın ocak ayının başlarında bitirmeyi planladıklarını ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Çalış, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Periklinik çalışmalarını tamamladığımız aday aşımızı bugün ilk gönüllümüze uyguladık. Böylece aşı çalışmamızda Faz 1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız. Faz 1 çalışması yaklaşık iki ay gibi bir zaman sürecektir. İnşallah önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planlamaktayız. Faz 1 çalışmalarının başarılı olması halinde ise üniversitemizde diğer Faz çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki diğer aşı merkezler tarafından geliştirilen aşılar inşallah Covid-19’a karşı vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”