GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2020 14:29   Güncelleme : 30-10-2020 14:29

CHP'de intihalci (aşırmacı) ilçe başkanı !..

CHP'de intihalci (aşırmacı) ilçe başkanı !..

CHP'de intihalci  (aşırmacı) ilçe başkanı !..

    CHP Kilimli eski Belde Başkanı Ahmet Sarsık, CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal'ın, kendi imzası ile yayınladığı "Küresel Sürtükler" isimli kitabında 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yaşar Hacısalihoğlu'nun Jeopolitik Dergisi'nde yayınlanan makalelerinden aşırma (intihal) olduğunu iddia eden bir açıklama yaptı.

Yine Erol Sarıal tarafından kendi imzası ile yayınlanan "Milletin Efendileri" isimli kitapta da, çeşitli yazarların görüşlerinin kaynak gösterilmeden kendi düşüncesiymiş gibi gösterildiği iddialar arasında yer alıyor.
Sözkonusu iddialar, Zonguldak basınında bazı köşe yazarları tarafından da gündeme getirildi.
Yasalarımızda "fikir hırsızlığı" olarak kabul edilen intihal'in (aşırmanın)  5846 sayılı kanunun 71 maddesi b bendine göre, 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılması öngörülüyor.
Daha önce CHP eski Belde Başkanı Ahmet Sarsık tarafından "evrakta sahtecilik" yapmakla suçlanan Erol Sarıal, şimdi yeni bir "sahtecilik-fikir hırsızlığı" suçlamaı ile karşı karşıya bulunuyor.

AŞIRMA SUÇ OLUŞTURUYOR

İntihal (aşırma) yasalarımıza göre suç kabul ediliyor. İntilal (aşırma) sözcüğü, "Başkalarının yazılarından bölümler, dizeler alıp kendisininmiş gibi göstermek veya başkalarının konularını benimseyip değişik bir biçimde anlatmak" şeklinde tanımlanıyor.
Yasalarımızda hapis ve adli para cezası öngörülen bu eylemi işleyenler hakkında, şikayet halinde Cumhuriyet Savcılıklarınca soruşturma açılıyor.
Ahmet Sarsık konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, " Erol Sarıal'ın, Prof.Dr. Yaşar Hacısalihoğlu'nun makalelerinden aldığı fikir ve görüşleri kendisine aitmiş gibi "Küresel Sürtükler" isimli kitapta yayınlaması suç oluşturuyor.
Ayrıca "Milletin Efendileri" isimli kitapta da çeşitli yazarların görüşlerini kendi görüş ve düşüncesiymiş gibi sunduğu, yani intihal yaptığı görülüyor.
Bugüne değin, konuyu kamuoyundan ve okurlardan saklamayı başaran Erol Sarıal'ın intihal yaptığı, yen bir nevi fikir hırsızlığı yaptığı anlaşılmıştır." şeklinde konuştu.
Olayın duyulmasından sonra Prof.Dr. Yaşar Hacısalihoğlu'nun dava açabileceği belirtiliyor.

CHP İL YÖNETİMİ NE DİYECEK ?

Daha önce  Erol Sarıal ile ilgili, Ahmet Sarsık tarafından "evrakta sahtecilik" suçlaması ile CHP İl Başkanlığına müracaat edilmiş, ancak CHP İl Yönetimi konuyu görmezden gelmişti.
CHP İl Yönetimi'nin bu kez "de "fikir hırsızlığı" suçlaması ile gündeme gelen Erol Sarıal hakkında ne yapacağı merak ediliyor. (HABER MERKEZİ)