GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2020 17:32   Güncelleme : 24-10-2020 17:32

HES kodu olmayan KPSS'ye katılamayacak

HES kodu olmayan KPSS'ye katılamayacak

HES kodu olmayan KPSS'ye katılamayacak

Vatandaşların risk taşıyıp taşımadığı öğrenilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen HES kodu uygulaması, birçok alanda zorunlu hale getirildi. HES kodu olmayanlar şehirlerarası yolculuk yapamayacak, ÖSYM sınavlarına katılamayacak. Aynı zamanda toplu taşıma ve konaklama tesislerinde de HES kodu zorunlu hale getirildi.

HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, SMS ve e-Devlet sisteminden kolayca alınabiliyor.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI

HES KODU NASIL ALINIR?

* HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

* HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

* HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.