Asayiş
Giriş Tarihi : 01-10-2020 01:39   Güncelleme : 01-10-2020 01:39

Şehir İçi Toplu Taşımada HES Kodu Zorunluluğu: İki Genelge Gönderildi!

Şehir İçi Toplu Taşımada HES Kodu Zorunluluğu: İki Genelge Gönderildi!

Şehir İçi Toplu Taşımada HES Kodu Zorunluluğu: İki Genelge Gönderildi!

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında toplu taşıma ve konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirildi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine 2 ayrı genelge gönderildi. İşte detaylar.

Şehir İçi Toplu Taşımada HES Kodu Zorunluluğu Geldi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama" ve "Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu" konulu iki ayrı genelge gönderdi.

Şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama genelgesi kapsamında şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı'nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak. Entegrasyon ile Covid­19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu genelgesi kapsamında bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi. HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek. Sorgulamalarda Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan misafir izolasyon odalarına yerleştirilecek.