EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-09-2020 12:04   Güncelleme : 14-09-2020 12:04

OTOBÜSTE KART VURGUNU

OTOBÜSTE KART VURGUNU

OTOBÜSTE KART VURGUNU


Belediye Halk Otobüslerinde kullanılan akıllı kartların maliyetlerinin çok üstünde fiyatlarla satışa sunulması, vatandaşların yoğun tepkisine neden oluyor.
Belediye Halk Otobüslerinde kullanılmak üzere işletmeciler tarafından satışa sunulan kartların maliyetinin 5 lirayı geçmeyeceğini vurgulayan vatandaşlar, işletmelerin yolcu taşımacılığını bırakıp kart ticaretinden sıcak para kazanmak peşine düştüğünü söylüyor.
OTOBÜS KARTLARI TİCARET 
AMACIYLA KULLANILAMAZ
Kozlu'da 50 Bin, Zonguldak şehir Merkezinde ise 100 Bin nüfusun bulunduğuna dikkat çeken vatandaşlar, tahminen Kozlu'da 10 Bin, Zonguldak'ta ise 20 bin kart satılacağını belirterek; Bu durumda Kozlu'da 1.5 milyon, Zonguldak'ta ise 3 Milyonluk rant sözkonusu olduğunu söylediler.
YETKİLİLER NE DİYOR?
Konunun Zonguldak İl Hakem Heyetine şikayet olup intikal ettiği ve karar aşamasında olduğu bildiriliyor.
Yetkililer, belediye halk otobüslerinde kullanılan akıllı kartların ticaret amacıyla kullanılamayacağını ve maliyetinde satılması gerektiğini vurgulayarak, "Otobüs kartları ticaret amacıyla kullanılamaz. Maliyeti yaklaşık 5 TL.dir. 15 TL'ye satılması halinde 10 TL'lik bir haksız kazanç sözkonusudur.
Konu, vatandaşlarımızın şikayeti ile İl Hakem Heyetine ulaşmış olup, kısa sürede karar verilmesi beklenmektedir" şeklinde konuştular.
ALİ BEKTAŞ ONAYLAMIYOR
Öte yandan Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş'ın, vatandaşlara 15 TL'den otobüs kartı satılmasını onaylamadığı ve vurguna karşı çıktığı bildiriliyor. 
(MERCEK GAZETESİ)