GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2020 16:30   Güncelleme : 17-08-2020 16:30

Kurşun gibi sözler

Kurşun gibi sözler

Kurşun gibi sözler

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Denirtaş,TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu'nun Kozlu Müessese Müdürü görevindeyken 8 maden işçisinin ölümüne sebebiyet vermekten 3 yıl 4 ay hapis cezası almasına rağmen, daha sonra TTK Genel Müdürlüğüne atandığını belirterek, sicili bozuk bozum yöneticilerin genel müdür olarak atanmasının Ak Parti'nin partizanca tavrından kaynaklandığını söyledi.

Demirtaş, Kazım Eroğlu'nun genel müdürlük döneminde de binlerce işkazası meydana geldiğini ve 10 maden işçisinin daha hayatını kaybettiğini vurguladı.

Demirtaş, Ak Parti'nin partizanca davranışı nedeniyle sicili boçuk ve liyakatsız bir yöneticinin genel müdürlük görevine atandığını, ancak mahkemece 8 maden işçisinin ölümünden sorumlu tutulan bir yöneticinin değil terfi ettirilmek, derhan görevden el çektirilmesi ve hiçbir görev verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Demirtaş'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan ve madencilik çevreleri ile kamuoyunda geniş yankı uyandıran açıklaması şu şekilde :

 

, “TTK’de her yıl maalesef bir çok ölümlü ve yaralanmalı iş kazası meydana gelmektedir. Bunun sebebi, AK Parti’nin liyakatsiz, sicili bozuk, partizanca yaptığı yönetici atamalarıdır. Çünkü TTK’yi yöneten AKP kadrolarıdır. 8 İşçimizin yaşamını yitirdiği iş cinayetinin en önemli sorumlularından olan ve Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bir kişiyi açığa almaları ve hiçbir görev vermemeleri gereken bir kişiyi TTK Genel Müdürü olarak atadılar. Sonuç ne oldu? Bu kişi görev yaptığı sürece binlerce iş kazası meydana geldi, onlarca işçi yaralandı, 10’un üzerinde maden işçisi iş cinayetine kurban gitti” diye konuştu.

 

KURUMA EN AZ 7 BİN İŞÇİ ALINMALI

 

Kurumdaki kadro açığı nedeniyle maden emekçilerinin iş güvenliğinin tehdit altında olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Kurumun norm kadrosu 14 bin 500 olmasına rağmen kurumda şu an 7 bin civarında işçi çalışmaktadır. TTK’deki işçi açıkları da iş güvenliğini tehdit eden en önemli unsurlardan birisi olmaktadır. Kuruma acil olarak 7 bin üretim işçisi alınması gerekmektedir. Aksi taktirde TTK’de iş cinayetleri artarak devam edecektir. Ayrıca derhal iş cinayetlerinden sicili bozuk olan yöneticilerin kurum yönetiminden uzaklaştırılarak, liyakatlı yöneticilerin atamasının yapılması gerekir” uyarısında bulundu.

SİCİLİ BOZUK YÖNETİCİLER

TTK’ye geçmiş dönemde yapılan atamalar tepki çekmişti. TTK Kozlu Müessesesi maden ocağında 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen ve 8 işçinin yaşamını yitirmesiye sonuçlanan iş cinayetinin ardından “Taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan yargılanarak 3 yıl 4 ay cezasına çarptırılan dönemin Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, 2017’de kuruma Genel Müdür olarak atanmıştı. 2017’de Kazım Eroğlu’nun göreve getirilmesinden 2020 Haziran ayına kadar TTK’de yüzlerce iş kazası meydana gelirken 10’a yakın işçi yaşamını yitirdi. 8429 işçi ise çeşitli yerlerinden yaralandı. 17 Mayıs 2010’da TTK Karadon kömür üretim bölgesinde 30 madencinin yaşamını yitirdiği grizu faciasının ardından 6 yıl 3 ay hapse çarptırılan İsmail Güner, TTK Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştı.

(HABER MERKEZİ)