GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-04-2020 20:00   Güncelleme : 14-04-2020 20:06

‘Temaslı takibi en yüksek yüzde 99'la Zonguldak'tır’

‘Temaslı takibi en yüksek yüzde 99'la Zonguldak'tır’

‘Temaslı takibi en yüksek yüzde 99'la Zonguldak'tır’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrası corona virüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca :  ''Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Filyasyon kelimesini çok duydunuz. İşte bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Bu kelimeyi ilerideki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz filyasyon uygulaması ile sağladık.
Filyasyon ekipleri doğrudan adrese ulaşmaktadırlar. Her yeni vakada hastalığa karşılı ağ yeniden kurulmaktadır. Filyasyon çalışması 81 ilimizde yapılmaktadır. Temaslı takibin en yüksek %99'la Zonguldak'tır. Vakaların en yoğun olduğu İstanbul'da bin 200 ekip görev almaktadır. Toplam 4600 ekibimiz bulunmaktadır.”

Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin her yerinden gelen anlık verileri tek bir yerde toplamaktadır. Küçük bir kentimizdeki küçük bir yerde hangi hastanemizin ateşinin kaç kez ölçüldüğü bile bilinir. Vaka tespitinde, hasta tedavisinde, yopğun bakımda başarılıyız. Yüksek bir motivasyona sahibiz. Mücadele üsün taraf biziz. Hareket azalt, izolasyonu artır. Bu kuralı uygularsan özlediğimiz hayata kısa sürede kavuşacağız1 milyon 100 bini aşkın profesyonel sağlık ordumuzun çabalarına güvenin. Tedbirlerden taviz vermeyin.

.