GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-04-2020 16:13   Güncelleme : 07-04-2020 16:14

Mayaya talep patladı, ekmekte günlük 6 milyon kayıp var

Mayaya talep patladı, ekmekte günlük 6 milyon kayıp var

Mayaya talep patladı, ekmekte günlük 6 milyon kayıp var

Corona virüsü salgını sebebiyle birçok kişi, ekmek, pide, pizza gibi hamur işlerini evinde yapmaya başladı. Bu durum hamur mayasına olan talebin patlamasına sebep oldu. Türkiye hamur mayası üreten ana firmalar kapasitelerini arttırsalar da talebe yetişmekte zorlanıyorlar. Bir çok markette maya bulunamıyor. İnsanların evde ekmek yapması, fırınlardaki talebi de olumsuz etkilendi. İstanbul Fırıncılar Odası’na göre, talep yüzde 35 azaldı. Halkı ekmeksiz bırakmamak için un stoku yapan fırıncıların büyük kısmı dükkanlarını zarar etme pahasına açık tutuyor. Salgın öncesi İstanbul'da günde 18 milyon ekmek tüketilirken bu rakam şu an 12 milyona kadar indi.

EKMEK ÜRETİMİ YÜZDE 35 AZALDI


FIRINLAR HAZIRLIK YAPMIŞTI

İnsanların, boş zamanlarının artması sebebiyle evde hamur işi yapması, fırıncıların işlerini olumsuz olarak etkiledi. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin'e göre, yaşanan durum sebebiyle fırıncıların üretiminde yüzde 30-35 oranında bir azalma oldu. Restoranların kapalı olması da ekmek fiyatlarını düşüren başka bir etken.

Corona virüsü salgını ile birlikte birçok belediye başkanlığı ve kaymakamlıkla görüşmeler yaptığını aktaran Çetin; “Yaşanacak her hangi bir olumsuzlukta ne yapılacağını konuştuk. Biz de halkımızı ekmeksiz bırakmamak için meslektaşlarımızla konuşarak, her türlü tedbiri aldık. İnsanlar sorun yaşamasın diye ekmek yapımında kullanılan malzeme stoklarımızı çoğalttık. Maske, dezenfektan gibi ürünleri de artırdık. Ancak sektördeki daralma birçok arkadaşımızı olumsuz etkiledi” dedi.

EKMEKTE ALTI MİLYONLUK AZALMA

İstanbul'da salgın öncesinde günde 18 milyon ekmek üretildiğini ifade eden Erdoğan Çetin, corona virüsü salgınıyla birlikte günde 12 milyona kadar düştüğünü belirtti. İnsanların evlerinde ekmek dışında, poğaça, pizza, börek gibi hamur işi tüketimini artırdığını ifade eden Çetin, “Birçok kişinin sosyal medya paylaşımında bunu görebiliyoruz.” ifadesinde bulundu.

3 BİN FIRINDA 45 BİN ÇALIŞAN

Erdoğan Çetin, İstanbul'da bulunan 3 bin fırında yaklaşık 45 bin kişinin çalıştığını belirtiyor. Kenti ekmeksiz bırakmamak için 24 saat esasına göre çalışan fırınların corona salgını başlarken, personel arttırdığını söyleyen Çetin, “ İstanbul'daki fırıncıların yüzde 90'ı zarar ediyor. Ancak zarar etme pahasına dükkanlarını açık tutuyor” diyor.

(KAYNAK SÖZCÜ)