SİYASET
Giriş Tarihi : 03-04-2020 16:24   Güncelleme : 04-04-2020 14:04

MHP AF YASASI İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Grup Başkanvekili ÖZKAN: “Toplum vicdanını yaralayan, cinsel suçlar, uyuşturucu suçu, kadına yönelik şiddet suçlar, terör suçları kapsam dışı bırakılmıştır” dedi

MHP AF YASASI  İÇİN DÜĞMEYE BASTI

 

Kalıcı düzenlemeler geliyor.

Ceza infaz kurumunda geçirilecek suçlar yeniden gözden geçiriliyor. Ceza indirimi yok ancak cezaların yarısı ceza infaz kurumunda infazı gerçekleştirilecek yani ½ olarak uygulanacaktır.

Toplumda cezasızlık algısını ortadan kaldırmak için denetimli serbestlik kriterleri değiştiriliyor.

Cezaların taban ve tavan olmak üzere suçlar 2 şer yıl artırılmaktadır.

30 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 yıl denetimli serbestlik süresinden faydalanalacaktır.

İyi hal düzenlenmesi yeniden değerlendirilmiştir. Gözlem ve idare komisyon kararına bağlanmıştır. Sadece cezavinde değil cezaevi dışındaki tavırlarda hükümlülülerin iyi hal düzenlemesini etkileyecektir.

65 yaş üstü olanlar ile 0-6 yaşında çocuğu olan kadın mahkumlarda konutta infaz süresi uzatıldı.

Yine bu yasa içinde belli şartlar altında ağır hasta hükümlülerde evinde cezasını çekebilecek.

Bu yasa içinde infaz hakimliği açısındanda önemli değişiklilikler var. İnfaz hakimliğinin yetkisi daha da genişletildi. Corona Virus salgını nedeniyle de bu yasa içinde önemli önlemler alındığını görebiliyoruz. Şöyle ki; Açık cezaevinde bulunan kişilere de iki ay evde cezasını çekebilecekler. En fazla iki kez konutta cezalarını çekecekler uzatılabilecek. Yani 2+2 ay olmak üzere en fazla 6 ay izin verilerek mahkumlar cezalarını ev hapsi ile yerine getirebilecek.

Denetimli serbestlik süresi 3 yıla uzatıldı. Ancak denetim süresi içinde tekrar suç işlerse ve denetimine uymayacak ihlallerde bulunurlarsa kişi ceza infaz kurumuna alınıp kalan cezasını açık cezaevinde geçicek. Bir nevi infazı yanmış olacak.

Uyuşturucu ticareti, kadına yönelik suçlar, terör suçları ve kasten adam öldürme suçu bu yasa kapsamı dışında tutuldu.